Szarańcza utrzymanie

Posłuchaj jak głośno szarańcza zjada trawę :)


W hodowlach wykorzystujemy dwa gatunki Locusta migratoria (szarańcza wędrowna) oraz Schistocerca gregaria ( szarańcza pustynna ).
Oba gatunki są w naszej stałej ofercie.  Ich hodowla wymaga jednak odmiennych zbiorników hodowlanych oraz nieco innej diety.
Szczególnie karmienie podczas zimy kiedy nie ma świeżej trawy widoczna jest różnica w karmieniu oraz istnieje kilka problemów hodowlanych (stąd właśnie w okresie zimowym występują przerwy w dostępności owadów – jednak od kilku lat nie są one dłuższe niż cykl rozwojowy i trwają nie dłużej niż 4 tygodnie).

Przechowywanie / Rozmnażanie  szarańczy

Do przechowywania jak i hodowli nadają się niemalże wszystkie terraria i po pewnych modyfikacjach pojemniki plastikowe oraz drewniane.
Niewątpliwie szklane zbiorniki sprawdzają się najlepiej z uwagi na łatwość w czyszczeniu, dezynfekcji oraz braku możliwości rysowania się w takim stopniu jak plastik. Jednak plastikowe mają również swoje zalety: łatwość kupna, cena niższa od szkła, szybkość dostosowania, lekkość. Moim zdaniem bardziej praktyczny i lepszy w obsłudze.
Drewniane pojemniki są przeznaczone dla hodowli dużych z uwagi na ich dostosowanie do systemu hodowli i codziennej pielęgnacji. Każdy przez lata praktyki zmienia i rozwija pojemniki wg. swoich potrzeb. Ja sam zmieniałem na przełomie ostatnich 10lat zbiorniki trzykrotnie i w głowie są kolejne pomysły na usprawnienie i wprowadzenie nowych rozwiązań 😊

Bez znaczenia na wybór pojemnika i z jakiego materiału jest wykonany musimy zadbać o prawidłową wentylację. Musi ona być duża ponieważ szarańcza nie może mieć dużej wilgotności w zbiorniku. Najlepiej wykonać ją z drobnej siatki stalowej lub siatki stalowej cięto-ciągnionej  – niestety aluminiowe moskitiery po czasie są rozrywane lub druty się rozjeżdżają tworząc zbyt duże otwory które trzeba łatać albo wymieniać siatkę.
Zbiornik musi być dobrze spasowany, bez szczelin, bez ubytków  zapobiegnie to ucieczkom.

Wielkość zbiornika hodowlanego zależy od ilości szarańczy jaką trzymamy. Inaczej jest przy hodowli (im większy tym lepszy), a inaczej przy przetrzymywaniu na cele karmowe i tak np. 60x40x40  spokojnie wystarczy do przetrzymywania.

W pojemniku musi znaleźć się miseczka na pokarm suchy, miseczka z pokarmem mokrym, siano, gałęzie, wytłoczki lub siatka metalowa po której szarańcza będzie się wspinać ku górze.

Temperatura i wilgotność hodowli

Jeśli planujemy skarmienie szarańczy w kilka dni to nie potrzebujemy stwarzać warunków z ogrzewaniem i zbytnio dbać o opiekę ponieważ przez pierwsze kilka dni szarańcza bez problemu wytrzymuje w temp. Pokojowej. Możemy ją nawet te kilka dni trzymać w kartonowym pudełku dorzucając tylko odrobinę trawy, liści mniszka lekarskiego, koniczyny etc. Zimą natomiast wystarczy pasek jabłka, marchewki, listek kapusty pekińskiej itp.

Natomiast gdy planujemy dłuższe przetrzymywanie to w pojemniku musimy zamontować źródło oświetlenia i grzania. Tutaj najlepiej sprawdzają się tradycyjne żarówki o mocy od 25W do 100W w zależności od wielkości zbiornika i temperatury otoczenia. Moc żarówki musimy dobrać niestety metodą testów. U nas w hodowli w okresie jesień-wiosna stosujemy żarówki 40W oraz 75W.

W ciągu dnia szarańcza powinna mieć temperaturę 30 – 35st C z możliwością wygrzania się w wyższej temperaturze (wyższe partie zbiornika hodowlanego). W nocy temperatura może spadać do temp. Pokojowej 18-20st C. Cykl może wynosić 12h oświetlenia i 12h nocy.

Temperaturę niestety trzeba stale monitorować ponieważ mimo, iż akceptowalny zakres przez szarańczę  jest wysoki i wynosi prawie 25st. To możliwe jest jej zarówno niedogrzanie jak i przegrzanie czego efektem jest śmierć owadów.

Żywienie szarańczy w hodowli

Zarówno szarańcza wędrowna ( L.migratoria ) jak również szarańcza pustynna ( S.gregaria )  to gatunki roślinożerne i bezapelacyjnie najlepszym pokarmem dla nich jest świeża trawa z dodatkiem siana.
Niestety w okresie późno jesiennym dostęp do trawy jest utrudniony przez prawie 5miesięcy. W tym okresie szarańczę karmimy m.in. kapustą pekińską, tarkowaną marchwią, jabłkiem,
W przypadku zakupu w sklepach warzyw i owoców musimy uważać na środki owadobójcze i umyć dokładnie je przed podaniem lub zastosować kilkudniową karencję.
Dodatkowe źródło wody dla szarańczy jest niepotrzebne z uwagi na to, iż wystarczy jej do funkcjonowania woda zawarta w świeżej roślinności.
Dodatkowo aby wzbogacić dietę o białko podajemy m.in. płatki owsiane oraz otręby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl